Ekologia
„Dzikie wysypiska śmieci – problem XXI wieku” PDF Drukuj
Od marca 2014 roku w naszej szkole realizowany był projekt
w ramach V EDYCJI DOLNOŚLĄSKIEJ SIECI SZKÓŁ
PROMUJĄCYCH EKOROZWÓJ „ZIEMIA DLA WSZYSTKICH”.

Głównym problemem, którym zajęci się uczniowie były dzikie
wysypiska śmieci. Podsumowaniem projektu była debata
„Dzikie wysypiska śmieci – problem XXI wieku”.

Przygotowały i prowadziły ją uczennice klasy I „d” – Zuzanna Stawicka, Kaja Szylar,
Mairina Tetianyna i Roksana Białek. Wśród ekspertów znaleźli się: Pani Grażyna Strzyżewska
- Zastępca Dyrektora MZGM, , Pani Sylwia Michałeczko - Zastępca Kierownika Działu
Gospodarki Odpadami w MZGM w Bolesławcu, Pani Dorota Marusiak nauczycielka biologii
w Gimnazjum Samorządowym nr 2, Mateusz Zawadzki – uczeń klasy III „a”. Publiczność
stanowili uczniowie gimnazjum, Pani Dyrektor Maria Subik, Pani Ewa Szajwaj z-ca dyrektora.

CZYTAJ WIĘCEJ>>

Info. Jolanta Smolińska Yacoubi
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 
Program Edukacji Ekologicnej PDF Drukuj

PROGRAM EDUKACJI EKOLOGICZNEJ

Gimnazjum Samorządowego nr 2
im. Polaków Zesłanych na Sybir

Na rok szkolny 2014/2015

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 
Elektrośmieci 3 - Ostateczne starcie PDF Drukuj
 
Nocne Błyski PDF Drukuj

26 kwietnia 2013 r. o godzinie 18:00 rozpoczął się będący tradycją szkoły, Turniej Matematyczno - Ekologiczny NOCNE BŁYSKI pod patronatem Miejskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej. Uczniowie czterech klas pierwszych wraz z wychowawcami rywalizowali, bawiąc się przy tym świetnie, w wielu konkurencjach. Zabawę dodatkowo zapewniali szkolni artyści : Kacper Kukawski, który rozpoczął turniej utworem własnego autorstwa, oraz szkolna grupa taneczna Break Dance w składzie: Sebastian Chojniarz, Paweł Gadziński, Piotr Gadziński, Cyprian Pełka.

Potyczki trwały do północy. Walka była bardzo wyrównana, jednak ostatecznie zwyciężyła klasa 1 „e” wraz z wychowawcami: p. Karoliną Smutek i p. Robertem Bielińskim. Wszyscy uczestnicy otrzymali torby ekologiczne i długopisy od patrona turnieju. Zwycięscy otrzymają nagrody podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego.

Po zakończonym turnieju uczniowie zmęczeni przygotowywali się do snu. Czy jednak komuś udało się zasnąć…? Tego nie możemy zdradzić. Wiemy jednak, że o godzinie 7:00 wszyscy udali się do domów…spać!

Serdeczne podziękowania organizatorzy składają wszystkim, którzy zaangażowali się w pomoc w organizacji NOCNYCH BLYSKÓW, a szczególnie Wam drodzy uczniowie za udział, bo bez Was by ich nie było.

Więcej informacji zamieścimy w następnym numerze Dwójeczki.

 
Wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie filmowym ! PDF Drukuj

W dniu 12 kwietnia 2013 roku zostały ogłoszone wyniki ogólnopolskiego konkursu filmowego "REC. Nakręć się na recykling", w którym uczeń naszego gimnazjum, Filip Przyłucki z klasy 3e otrzymał wyróżnienie.

Filip wraz z kolegami z klasy postanowił zrealizować film "Elektrośmieci - pierwsze spotkanie z mafią". W filmie nierozważny Maciek wyrzuca baterie, zamiast je oddać do punktu zbiórki. Takich zachowań nie potrafi zdzierżyć lokalna mafia, która przeprowadza z nim "edukacyjną rozmowę" i wywiera "niewielką" presję.

Celem było nagranie filmu o tematyce recyklingowej (recykling puszek, szkła, tworzyw sztucznych, makulatury, zużytych baterii czy zużytego sprzętu elektrycznego i opakowań). Na konkurs spłynęły prace młodych filmowców z całej Polski, spośród których jury dokonało niełatwego wyboru.

Więcej na stronie http://www.zielonalekcja.pl/index.php?mod=konkurs&id=10050.

 
Jak dbać o rozwój ekologii w naszym otoczeniu? PDF Drukuj

4.04.2013 roku w naszej szkole, czyli w Gimnazjum Samorządowym nr 2 im. Polaków Zesłanych na Sybir w Bolesławcu odbyła się debata panelowa na temat: „Jak dbać o rozwój ekologii w naszym otoczeniu?”. Przygotowały i prowadziły ją uczennice klasy II „b” - Anita Szerszunowicz oraz Klaudia Karpińska. Wśród ekspertów znaleźli się: Pani Ewa Ołenicz-Bernacka - Radna Rady Miasta Bolesławiec w latach 2006 - 2010, Pan Piotr Tutak - reprezentant Miejskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej, Pani Anna Gorzkowicz - nauczycielka historii oraz Joanna Kowalik - przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego. Publiczność stanowili uczniowie gimnazjum, Pani Dyrektor Maria Subik oraz zaproszeni rodzice.

Podczas debaty poruszone zostały bardzo ważne problemy dotyczące tego, co zagraża środowisku, a także segregacji śmieci oraz tak zwanych zachowań ekologicznych. Efektem dyskusji było sformułowanie pomysłów na to, jak żyć, jednocześnie dbając o środowisko. Podkreślono fakt, że działanie na rzecz ekologii musi być systematyczne, a nie tylko akcyjne i wiązać się z planowymi działaniami służącymi budzeniu świadomości ekologicznej. Ważne, aby odbywało się od najmłodszych lat i nie było przypadkowe. Sporo uwagi poświęcono segregacji śmieci i temu, jak przekonać społeczeństwo, że jest to ważne i pożyteczne dla wszystkich bez wyjątku obywateli. Zaproponowano także kilka możliwych do zrealizowania w szkole działań, jak na przykład happeningi zwracające uwagę na problemy związane z dbałością o czystość środowiska, w którym żyjemy, czy nakręcane przez młodzież filmy reklamujące ekologiczny styl życia oraz ich publiczna prezentacja.

Organizatorki debaty mają nadzieję, że przyniesie ona pozytywne efekty, skłoni do przemyśleń oraz wpłynie na zmianę zachowania wielu osób. W przyszłości planowane są kolejne takie spotkania, bo jak zauważono, debata na temat ekologii jest również świetną formą promocji tych istotnych w naszym życiu zagadnień.

 
Jak dbamy o ekorozwój w naszym otoczeniu PDF Drukuj

Dnia 3 kwietnia 2013 roku w Gimnazjum Samorządowym nr 2 im. Polaków Zesłanych na Sybir w Bolesławcu uczennice klasy II „b” - Daria Chłopicka i Adrianna Gabrych pod opieką Pani Anny Gorzkowicz przeprowadziły debatę pod tytułem: „Jak dbamy o ekorozwój w naszym otoczeniu”. W roli ekspertów w dyskusji udział wzięli: Pani Małgorzata Myszka - nauczyciel biologii w I Prywatnym Gimnazjum, Pani Aleksandra Szylin - działaczka Stowarzyszenia „Trójrzecze”, Pani Iwona Gordzicz - nauczyciel przyrody w Szkole Podstawowej nr 4 oraz Pan Piotr Tutak - ekspert z Miejskich Zakładów Gospodarki Komunalnej. W debacie uczestniczyli również uczniowie oraz Dyrektor Szkoły Pani Maria Subik.

Celem debaty było uświadomienie uczniom, czym jest ekologia oraz jak niebezpieczny dla nas wszystkich jest brak dbałości o środowisko, w którym żyjemy. Zgromadzona publiczność zadawała ekspertom pytania. W trakcie dyskusji padło kilka istotnych pytań, jak na przykład to podstawowe, czyli czym według zebranych jest ekologia? Czy społeczeństwo stać na działania ekologiczne, gdyż niektórzy twierdzą, że jest to po prostu zbyt drogie. Jak uświadamiać ludzi i w jaki sposób pracować na rzecz ekologii. Co robić, aby młodzież w szkołach zaangażowała się w pracę dla środowiska? Jakich form i metod używać, by były skuteczne i możliwe do realizacji właśnie w warunkach szkolnych.

Dyskusja miała ożywiony charakter i zakończyła się spisaniem propozycji dotyczących tego, w jaki sposób młodzież szkolna mogłaby efektywniej dbać o środowisko, w którym żyjemy. Oto niektóre z nich: •
Happening pokazujący mieszkańcom okolicy, jak duże znaczenie ma zgniatanie śmieci (np. butelek, kartonów) przed ich wyrzuceniem. •
Organizowanie wycieczek na wysypisko do Trzebienia, ich celem byłoby pokazanie uczniom, jak wiele rzeczy wyrzucamy oraz jaka jest skala i wielkość wysypiska. •
Akcja zbierania kartek z niepotrzebnych już zeszytów, w celu ich późniejszego wykorzystania (np. podczas kartkówek).

Ważne, że w najbliższym czasie organizatorki debaty planują wprowadzić w życie pomysł wykorzystywania czystych kartek z użytych zeszytów. Można będzie je wrzucać do specjalnego kartonu znajdującego się w oznaczonym miejscu w szkole. Tej pożytecznej akcji życzymy powodzenia.

 
Konferencja "Elektro-nie-śmieci" PDF Drukuj

22 marca 2013 roku w naszej szkole odbyła się konferencja dotycząca elektrośmieci. Zorganizowana została przez uczniów naszego gimnazjum przy współpracy z Fundacją Miejsc i Ludzi Aktywnych z Krakowa.

Publiczność zgromadziła się o godz. 9.00, a uroczystość rozpoczął pan Szymon Głogowski, nauczyciel i organizator konferencji. Na sali znajdowało się 80 osób, w tym głównie uczniowie naszej szkoły oraz SP 3, SP 4, GS 1 i I LO. Tematyką spotkania były elektoroodpady i sposób ich zagospodarowania.

Pierwszą prezentację przedstawił Szymon Głogowski, koordynator regionalny programu "Szkoły dla ekorozwoju" ze Stowarzyszenia Aktywności Społecznej TREK. Pan Głogowski opowiedział o międzynarodowym certyfikacie ekologicznym "Zielona Flaga" i o bolesławieckich szkołach, które go posiadają. Certyfikat taki może uzyskać szkołą prowadząca aktywną edukację ekologiczną. Następnie został wyświetlony film "Opowieść o rzeczach", z którego dowiedzieliśmy się, że większość produkowanych rzeczy ma zły wpływ na środowisko naturalne, nie tylko nasze, ale całego świata.

Potem uczniowie GS 2 przedstawili plan kampanii dotyczącej elektrośmieci na rok szkolny 2012/13. Kolejne prezentacje mówiły o tym, czym są elektroodpady, o ich wpływie na środowisko, ich racjonalnym użytkowaniu w myśl zasady 3R (Reduce-Reuse-Recycle, co oznacza: ograniczaj zakupy, ponownie wykorzystuj, przetwarzaj). Na potrzebę konferencji został też rozebrany komputer i omówiono na jego przykładzie materiały, z których go wykonano. Prelegenci zwrócili szczególną uwagę na toksyczność niektórych części, które mają zgubny wpływ na środowisko.

Uczestnicy dowiedzieli się też o korzyściach i konsekwencjach finansowych nowej ustawy dotyczącej wywozu odpadów. W trakcie pracy w grupach wyliczone zostało, że gdy szkoła będzie segregowała śmieci, to rocznie jest w stanie zaoszczędzić do 5000 zł. Uczniowie mieli wiele oryginalnych pomysłów na zagospodarowanie tej kwoty, ale pytanie czy wystarczy im konsekwencji w segregacji.

Jednym z gości konferencji był Piotr Tutak z Miejskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej, który opowiadał o procesach i technologiach przetwarzania elektorodpadów, w szczególności telewizorów, pralek i sprzętu AGD. Ponadto pan Tutak zapoznał nas z działaniami swojej firmy.

Konferencja jest inauguracją kampanii, która będzie prowadzona przez uczniów GS 2 na terenie miasta. Kampanię będą reklamować spoty przygotowane przez trzecioklasistów, w których mafia daje do zrozumienia, że elektrośmieci oddaje się do punktu zbiórki. A kto chce zadzierać z mafią ?

GS 2 jest jedyną szkołą na Dolnym Śląsku, która zakwalifikowała się do projektu "Elektro-nie-śmieci".

1. Relacja w TV Azart Sat
2. Nasz artykuł na stronie www.istotne.pl

 
REC - nakręć się na recykling PDF Drukuj

„REC – nakręć się na recykling” to konkurs, którego celem jest nagranie filmu o tematyce recyklingowej (recykling puszek, szkła, tworzyw sztucznych, makulatury, zużytych baterii czy zużytego sprzętu elektrycznego i opakowań) o długości od 20 do 90 sekund. Formę nagrania oddajemy w ręce uczestników. Możecie wyreżyserować krótki film fabularny, mini reklamę bądź spot promocyjny, ważne żeby pamiętać o temacie głównym i… humorze :)

Uczniowie naszego gimnazjum wysłali na ten konkurs film "Elektrośmieci - pierwsze spotkanie z mafią", którego reżyserem był Filip Przyłucki z klasy 3e.

Za Filipa będziemy trzymać kciuki !

 
Biologia PDF DrukujZadania dla klasy III :

Nr 1
Nr 2
Nr 3
Nr 4
Nr 5
Nr 6


Zadania dla klasy II:

Nr 1 - Choroba, a zdrowie
Nr 2 - Krążenie
Nr 3 - Odporność
Nr 4 - Układ kostny
Nr 5 - Układ pokarmowy


Zadania dla klasy I:

Nr 1


Zadania z ekologii:

Nr 1 - KRZYŻÓWKA EKOLOGICZNA
Nr 2 - ZNAM POLSKIE PARKI NARODOWE
 
Elektro-nie-śmieci PDF Drukuj

Miło nam poinformować, że jesteśmy jedną z dwudziestu szkół z całej Polski i jedyną na Dolnym Śląsku, która realizuje projekt "Elektro-nie-śmieci" zorganizowany przez Fundację Miejsc i Ludzi Aktywnych z Krakowa.
Celem projektu jest organizacja wraz z młodzieżą kampanii edukacyjnej dla mieszkańców dotyczącej organizacji na terenie gmin sprawnego systemu zbierania i odzyskiwania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

Więcej o projekcie na stronie Młodzi Reporterzy

 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 Następna > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

Sukcesy Gimnazjum nr 2 w Bolesławcu

 

Nasze projekty od 2010 roku

V OGÓLNOPOLSKI ZJAZD
DYREKTORÓW SZKÓŁ I PLACÓWEK
ORAZ PREZESÓW STOWARZYSZEŃ,
NOSZĄCYCH IMIONA
UPAMIĘTNIAJĄCE ZESŁAŃCÓW SYBIRU

czytaj więcej>>

PROGRAM ZJAZDU>>

ZJAZD - relacja

ZJAZD - załącznik

KRONIKA v ZJAZDU>>

Telefon zaufania

dla uczniów, rodziców i nauczycieli